В Українських містах відзначається вкрай незадовільний рівень забезпеченості цільовими коштами на заробітну плату медикам, лікування хворих на цукровий діабет І типу та хронічну ниркову недостатність. Про це повідомляє Асоціація міст України (АМУ), звернувшись 22 квітня до в.о. міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун з проханням вирішити ситуацію.
Це питання неодноразово порушували у зверненнях органів місцевого самоврядування до АМУ.
Проблема недофінансування лікування пацієнтів з цукровим діабетом І типу залишається надзвичайно актуальною в 2019 р., як і протягом останніх років. Відповідно до листа МОЗ України від 17.01.2019 р. № 10.1-18/4266/1286 у складі видатків медичної субвенції на поточний рік передбачено обсяг цільових коштів для лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет 841,2 млн грн., що на 128,0 млн грн. (13%) менше від потреби, яка становить 969,2 млн грн.
У той же час в опитаних АМУ органів місцевого самоврядування рівень забезпеченості коштами на відшкодування лікарських засобів для лікування цукрового діабету І типу становив у середньому 51,6%. Лише деякі громади мають змогу виділити у 2019 р. 6,8 млн грн. додаткових коштів з місцевого бюджету на цю мету. «Отже, ситуація, що склалася, повністю повторює минулорічну, коли у ІІ півріччі виник суттєвий брак коштів для відшкодування вартості лікарських засобів для лікування цукрового діабету І типу, хронічну ниркову недостатність та виплат заробітної плати. Забезпечити фінансування цих видатків з бюджетів громад сіл, селищ та міст неможливо через брак коштів», — констатують в асоціації.
АМУ також наголошує на критичному стані бюджетів громад сіл, селищ та міст у забезпеченні делегованих повноважень. У 2019 р. рівень фінансування видатків у галузі охорони здоров’я за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету є вкрай недостатнім. За розрахунками асоціації, у 2019 р. незабезпеченість видатків на утримання закладів охорони здоров’я коштами медичної субвенції, яка з минулого року спрямовується лише на оплату поточних витрат, за винятком оплати комунальних послуг та енергоносіїв, становить 36,4%. Однак, навіть з урахуванням дофінансування з місцевих бюджетів дефіцит коштів становить 23%.
Враховуючи всі перераховані проблеми, АМУ наполягає на недопущенні повторення ситуації минулого року та просить вирішити порушені питання і передбачити кошти на заробітну плату, забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну та лікування хворих на ниркову недостатність до кінця 2019 р. та наступні роки.